Choď na obsah Choď na menu

Paríž

13. 5. 2014

 

V Paríži sa nachádza nespočetné množstvo krásnych  pamiatok a zaujímavých atrakcií – ak však nemáte to šťastie že môžte v meste stráviť dlhší čas tak Vám prinášam tie najkrajšie pamiatky.
 

 

1. Eiffelova veža

Jedným zo symeiffel-tower-at-night.jpgbolov Paríža a jeho nezameniteľnej panorámy je 324 metrov vysoká Železná dáma, ako familiárne prezývajú Eifelovku Parížania. Tá sa nachádza na ľavom brehu rieky Seiny na Marsových poliach (Champ de Mars) a patrí k najpopulárnejsím atrakciám v meste. Ročne ju navštívi vyše 6 miliónov turistov, ktorí si radi postoja v často naozaj dlhočizných radoch.

2. Montmartre

Na Montmartri nájdete  všetko, čo je typické pre Paríž. Terasové kaviarničky, bary, kluby, montmartre-village.jpgkankánové tanečnice, pouličných umelcov a bohémsku atmosféru. Táto štvrť je známa predovšetkým umelcami všetkého druhu a štvrťou Pigalle (prasacia ulica), ktorá je preslávená množstvom obchodov pre dospelých  a kabaretom Moulin Rouge.

3. Bazilika Sacré-Coeur

Po porážke Francúzska Prusmi v roku 1870 mala bazilika „vyliečiť“ sacre-coeur.jpgfrancúzske utrpenie a rehabilitovať morálne upadajúcich Parížanov. Stavba inšpirovaná byzantskou architektúrou bola zahájená v roku 1876 a v roku 1891 ju vysvätili. Stavba bola kompletne dokončená v roku 1914 a status baziliky získala v roku 1919, krátko po Prvej svetovej vojne.

4.Múzeum Louvre

 

louvre_2007_02_24_c.jpg

 

Múzeum v paláci Louvre je najnavštevovanejšie múzeum umenia na sveta, má jednu z najúžasnejších zbierok umenia a zároveň je to úžasná historická pamiatka

5. Katedrála Notre Dame

Kýmnotre-dame.jpg sa katedrála Notre Dame stala jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií, prežila niekoľko storočí a bola svedkom mnohých ľudských tragédií. Jej výstavba začala ešte v polovici 12.storočia v najstaršej časti Paríža, Ille de la cité.

 

6.Víťazný oblúk

Vznešená oslava víťaznému ťaženiu Napoleonovej armády –arc-de-triomphe.jpg aj tak by sme mohli nazvať túto veľkolepú pamiatku. Napoleon, vlastnou rukou korunovaný za cisára, si nechal stavbu objednať v roku 1806 po návrate z bitky pri Slavkove.

7.Latinská štvrť

Latinská štvrť je oblasť Paríža nachádzajúca sa zčasti v 5. a 6. mestkom okrsku, ktorá sa rozprestiera v okolí svetoznámej parížskej univerzity Sorbonne. Latinská štvrť sa rozprestiera na ĺavom brehu Seiny pri križovatke dvoch známych parížskych bulvárov – Boulevard St. Germain a Boulevard St. Michel a z juhu je ohraničená Luxembúrskymi záhradami.

latin_quarter_paris.jpg

 

 

 

 

8.Versailles

Symbol Francúzskej monarchie v jej najväčšej sláve a jeden versailles_palace.jpgz najimpozantnejších zámkov musíte vidieť. Kde inde sa písala história Európy ako na dvore najmocnejšej monarchie svojej dobe? Práve sem preniesol Ľudovíť XIV. svoj dvor z parížskeho paláca v Tuileries a Louvre, aby dokázal lepšie kontrolovať šľachtu a ubrániť sa prípadným vzburám v hlavnom meste.

 

9.Disneyland Paríž

disneyland-pariz.jpg

 

 

 

 

Raj detí a nočná mora peňaženiek dospelých je súčasťou Paríža od roku 1992, kedy na okraji mesta vznikla obrovská zóna zábavy, detského smiechu a očarujúcich atrakcií.

 

10.Múzeum Orsay

Múzeum Orsaye jedným z najznámejších parížskych múzeí na ľavom brehu Seiny. Domovom múzea je nádherná budova bývalej železničnej stanice Gare d’Orsay postavená medzi rokmi 1898 a 1900 v štýle Beaux-Arts.

 

orsay.jpg

 

.